Radni z Wójtem – czy umożą część podatków od nieruchomości

15 lut 2016

26 czerwca 2015 roku na zakończenie poprzedniej kadencji Sejmu Platforma Obywatelska wraz z PSL-em wprowadziła ustawę na mocy której, przedsiębiorca musi płacić podatki od wszystkich budynków i budowli znajdujących się w jego posiadaniu, również od tych których nie wykorzystuje do prowadzenia działalności. Jest to działanie bardzo szkodliwe, gdyż zmusza przedsiębiorcę do likwidacji fizycznej budynków – do burzenia lub płacenia wysokich podatków (18.54zł/m2). Zburzenie budynku zamyka jednocześnie szansę, że kiedykolwiek przedsiębiorca rozszerzy swoją działalność i stworzy nowe miejsca pracy, a zanim coś wybuduje trzy razy się zastanowi czy warto.

Na terenie gminy Gomunice działa firma „Kodrewex”  ,która zajmuje budynki po byłych zakładach Cefolu. Prezes firmy pan Kotlewski przedstawił swój problem na ostatniej Sesji Rady Gminy z prośbą o umorzenie części podatków od części której nie wykorzystuję do swojej działalności. Warto wiedzieć, że firma „Kodrewex” zatrudnia kilkadziesiąt osób również z terenu gminy Gomunice. Jest solidnym płatnikiem podatków – ponad 200 000 zł rocznie. Pan Kotlewski zwrócił się również do pana posła Krzysztofa Maciejewskiego z prośbą o pomoc w zmianie ustawy.  Pan Poseł ze swej strony podejmie odpowiednie czynności, a na dzień dzisiejszy wystosował pismo do pan Wójta i przewodniczącego Rady Gminy (treść poniżej).

Co zrobią władze gminy – to jest dobre pytanie. Wszystko zależy od tego jak spojrzą na przedsiębiorcę – dalekosiężnie, czy „teraz a po nas choćby potop”

treść pisma: gomunice

 

 

 

 

 

 

22 komentarze to Radni z Wójtem – czy umożą część podatków od nieruchomości

Avatar

zniesmaczony

luty 16th, 2016 at 12:51

Na pewno pomogą śmiechu warte

Avatar

×#'/

luty 16th, 2016 at 19:38

To chyba żart. Zatrudnia on w byłym Cefolu 5 os. w tym swojego zięcia. A w całej firmie z 30 os. w tym siebie, żonę i całą rodzinę. I nikt nie zmuszał go do kupna tych budynków. Gmina jest w trudnej sytuacji i skąd ma brać dochody. To przecież też pieniądze np. na szkołę itp.
Pan Kotlewski je żeli chce umorzenia podatku powinien zaproponować w zamian jakieś inwestycję i możliwości zatrudnienia. Podpisać odpowiednią umowę z gminą, która to zagwarantuje i da możliwość wyegzekwować.

Avatar

@2

luty 16th, 2016 at 19:39

ależ UMOŻĄ!!! WÓJT UMOŻY koledze swojemu poplecznikowi!!! Nie za darmo mu robił kampanię wyborczą!!!DŁUGI TRZEBA SPŁACAĆ! O jakich stanowiskach pracy mówi pan Kotlewski???? Żart. A zapytajmy ile podatków miał już umożonych????

Avatar

mieszkanka

luty 16th, 2016 at 19:44

niewłaściwi ludzie na niewłaściwych stanowiskach!

Avatar

Paweł

luty 16th, 2016 at 20:39

Dlaczego pan Kotlewski nie prosi o pomoc drugiego posła radomszczańskiego???

Avatar

Irek

luty 16th, 2016 at 20:41

No „bardzo solidnym”…., ciekawe ile już miał umożone? Może tego się dowiemy? Może trzeba poprosić o udostępnienie informacji?

Avatar

ho ho ho

luty 16th, 2016 at 22:41

no myślę ,że za ten bilbord wywieszony u Kotlewskiego na wprost kościelnych wrót to napewno umorzą podatek,nawet może cały ……..

Avatar

anonim

luty 16th, 2016 at 23:21

Ale jaja ma zaklad który kupił za darmo cefol rocznie placil pana 400,tys i o umorzeniu podatku mowy nie bylo…jezeli temu panu umorze to dopiero spoleczenstwo to ruszy a tak w ogóle to ile zatrudnia ludzi z gomunic 7 to napeawde dużo zalosny jestes pani K…….i tylko tyle powiem

Avatar

ho ho

luty 16th, 2016 at 23:25

Jak umorzymy jednemu to zglosza sie następni przedsiębiorcy i trzeba będzie umorzyć i w takim razie zapłacimy my zwykli obywatele którzy sami wiążemy koniec z końcem zreszta szkoda gadac

Avatar

podatnik

luty 17th, 2016 at 11:37

Szkodliwe jest społecznie karanie ludzi za pracowitość, za posiadanie – karanie podatkiem tylko dlatego, że się coś ma choć się tego nie wykorzystuje do pracy to typowe podejście ludzi którzy nic w życiu nie osiągnęli, nie podjęli nigdy żadnej próby by coś mieć. Dlatego warto umożyć część podatku. Ktoś wcześniej napisał, że zatrudnia 7 osób z Gomunic. Gdyby zatrudniał choćby jedną to ta jedna rodzina ma z czego żyć. A jak się firma zwinie to te siedem rodzin straci źrodło utrzymania.
Polak mądry po szkodzie czy Polak przed szkodą i po szkodzie tak samo głupi.

Avatar

mieszkaniec bloków

luty 17th, 2016 at 18:32

mądry by umorzył część

Avatar

#####

luty 17th, 2016 at 18:36

Niech Kodrewex odda biały pałacyk na rzecz gminy , wójt postara się o fundusze na remont i powstanie gminny dom kultury z biblioteką dla dzieci a nie dla pani bibliotekarki .wtedy może być zwolniony z podatku , coś za coś.

Avatar

pit

luty 17th, 2016 at 18:38

a czy pan Kotlewski płaci podatek za grunty które służą mu jako magazyny składowe na drewno?

Avatar

do podatnik

luty 17th, 2016 at 18:46

A jak 25 osób stracili prace to nikt sie nie interesowałam tymi ludźmi niektórzy gryzą ściany a teraz nagle wielkie przejecie obrażasz zwykłych ludzi wiec sadze ze jestes ze strony pana kotlewskiego….

Avatar

Irek

luty 17th, 2016 at 20:03

To niech sprzeda część budynków! Skoro ma na taki majątek to na podatek również!

Avatar

do podatnika

luty 17th, 2016 at 20:05

Podatki to nie kara, ale wyraz odpowiedzialności za ojczyznę, tę dużą i tą lokalną. Może najwyższy czas spojrzeć na to jako wyraz patriotyzmu.
Podatki poza tym płaci się od zysku. Ukrywanie zysków to przestępstwo pod względem prawnym i chanel na praktyka pod względem moralnym.
Podatek od nieruchomości to tak na prawdę jedyny dochód naszej gminy więc nie płacenie go jest rodzajem gospodarczego piractwa i okradaniem mieszkańców, którzy płacą podatki.

Avatar

również podatnik

luty 17th, 2016 at 21:11

„karanie podatkiem tylko dlatego, że się coś ma”? Tymczasem z definicji:

„Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.

Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Obecnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach.

Zgodnie z polskim prawem daniny, aby zostały uznane za podatki muszą posiadać 4 cechy:

nieodpłatność
przymusowość
powszechność
bezzwrotność”

Tak więc sam podatek nie jest karą, a jedynie obowiązkiem tych, którzy „coś osiągnęli”, bo osiągnęli to korzystając np. z infrastruktury gminy. Licząc na mądrość decydentów i pamięć wyborców, pozdrawiam.

Avatar

mieszkaniec2

luty 17th, 2016 at 22:20

Europa rozwijała się najszybciej wtedy gdy były małe podatki, tak to wzrósł podatek od nieruchomości i poszedł na pensję dla Wójta, a wynagrodzenie musi być adekwatne do wyników – których brak.
Podatek to kara za to że się człowiek stara, pracuje, do czegoś dochodzi. Gość z „pod budki z piwem” który jest na utrzymaniu MOPsu nie płaci podatku ma wszystko w d…ie, a ci co ciężko pracują płacą na tych darmozjadów.

Avatar

mieszkaniec2

luty 17th, 2016 at 22:26

Panie Gębicz. Czy mógłby pan porównać podatki u nas i w pozostałych gminach w powiecie.

Avatar

@

luty 18th, 2016 at 19:33

no tak, obawiam się, że za grunty, które służą jako magazyny raczej nie płaci….. ale za ten bilbord na przeciwko wielebnego- no cóż – trzeba umożyć

Avatar

kibic

luty 23rd, 2016 at 14:17

jutro o godz. 11.30 na stadionie w Gomunicach mecz sparingowy rozgrywa GKS bełchatów. Osoba która zezwoliła na jego rozegranie z własnych pieniędzy powinna zapłacić za naprawę murawy.

Avatar

kibic

luty 25th, 2016 at 19:31

boisko zaorane a nasz chłopak/Kamil Borowiecki/ zrywa wiązadła w kolanie bo gramy sparingi nie wiadomo gdzie, po największych zadupiach, w myśl oszczędzania własnego boiska na ligę.

Dodaj komentarz

  • smieci: czy cos już wiadomo o cenach smieci na ten rok u nas, bo są gminy gdzie od paru lat oplaty nie ros [...]
  • Gomunice: Nasz pan wielmozny P. O. Zatrudnia tylko ludzi po znajomość nawet spojrAc na referat komunalny kob [...]
  • Gomunice: Brawo wojcie za to co robisz ale jednocześnie nie myśląc że przez te twoje inwestycje gmina jest [...]
  • Poinformowany: Połowa to zawsze więcej niż nic.. To raz, dwa to jest dotacja nie prezent.. Czy zawsze musi się [...]
  • Poinformowany: Oczywiście, na profilu Pana Wójta jest stosowna informacja [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

  • 289123Gości razem:
  • 32Gości dzisiaj:
  • 383Gości miesięcznie:
  • 50Gości dziennie:
  • 0Goście obecnie online: