Reforma Edukacji – likwidacja gimnazjum

28 Lis 2016

W najbliższym czasie ważyć się będą losy gimnazjum w całej Polsce. Dlatego pragnę przybliżyć założenia reformy tak, aby bez emocji wyrobić sobie zdanie.

Warto wiedzieć co jest obecnie:

 1. Liceum trwa 3 lata
 2. Technikum 4 lata
 3. Zawodówka 3 lata i brak możliwości kontynuowania nauki. Żeby zdobyć maturę trzeba zrobić dodatkowo liceum dla dorosłych.

Po zmianach:

 1. Liceum 4 lata
 2. Technikum 5 lat
 3. Szkoła branżowa I stopnia 3 lata, –  kontynuacja nauki dla tych których chcą w szkole branżowej II stopnia kolejne 2 lata – matura i możliwość podjęcia studiów.

Więcej : szkoła

 

 

 

10 komentarzy to Reforma Edukacji – likwidacja gimnazjum

Avatar

Mieszkaniec

Grudzień 2nd, 2016 at 16:42

Co za burdel w naszej gminie szkola juz 2 raz odwolana z powodu braku pradu skandal czy wladze szkoly mysa ze rodzice niepracuja i czekaja na dzien wolny od szkoly

Avatar

mieszkaniec2

Grudzień 2nd, 2016 at 19:51

Wszystkiego nie można zwalać na szkołę, o ile się orientuję szkoła nie produkuje prądu.

Avatar

????

Grudzień 2nd, 2016 at 21:19

może jakiś agregat, choćby do podtrzymania pracy pieca

Avatar

Mieszkaniec

Grudzień 2nd, 2016 at 22:26

Tu nie chodzi o prad tylko o fakt zamkniecia szkoly czy jak nie ma pradu to Pan Pani nie idzie do pracy ?

Avatar

Mieszkanka 3

Grudzień 3rd, 2016 at 18:36

Przecież zawsze wszystkim chodzi o dobro dzieci, czy mają siedzieć przez 6 godz. w temperaturze 15 st, jak to bywa w niektórych salach? Zajęcia odbyły się do godz.11. Decyzję podjęto, gdy znana była informacja o dłuższym braku prądu. Prąd włączono wcześniej, gdy już nauczyciele powiadomili rodziców. O ile mi wiadomo świetlica działała dłużej. Zawsze znajdą się malkontenci, którym wszystko się nie podoba!

Avatar

ciekawy

Grudzień 4th, 2016 at 17:44

To wszystko winna Pani premier Szydło, bo gdy dwa lata temu szron osadził się na przewodach kolejowych i były kilkugodzinne opóźnienia pociągów to obecna Pani premier oświadczyła że to wina rządu Pani premier Suchockiej.

Avatar

aa

Grudzień 5th, 2016 at 22:10

a myślałem ,że już nikt tutaj nie wchodzi

Avatar

Etyka zawodowa

Grudzień 9th, 2016 at 16:44

Jakie jest Państwa zdanie na opisany poniżej temat,

Dyrektor pewnej szkoły w godzinach swojej pracy nagminnie przydziela sobie zastępstwa za nieobecnych nauczycieli lub odwołuje lekcje, pomijając tym samym obecnych w pracy pedagogów, którzy czekają w tym czasie na swoje lekcje, zaczynają pracę w późniejszych godzinach lub wcześniej kończą pracę więc w zgodzie z przepisami mogliby iść na zastępstwo i przy okazji wyrabiać średnią aby Gmina nie musiała na koniec roku wypłacać jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Jednocześnie nasuwa się pytanie czy ów dyrektor robi to wszystko w ramach swojego obniżonego pensum dyrektorskiego i tzw. gminnych oszczędności tzn. nie pobiera za to dodatkowego wynagrodzenia ( bo widocznie nie ma nic innego do roboty w tym czasie skoro na te zastępstwa notorycznie chadza ) czy zwyczajnie wykorzystuje fakt zniżki godzin z racji pełnionej funkcji i w ramach swojego etatu dorabia sobie do pensji.

Proszę o obiektywne komentarze.

Avatar

do etyka zawodowa

Grudzień 11th, 2016 at 20:06

Znam szkołę (dla jasności nie w naszej gminie) w której dyrektor w godzinach pracy (czyli od 8 do 15-stej) przy braku wolnych nauczycieli sam zastępował w ramach nadgodzin nieobecnego nauczyciela, prowadząc lekcje do których miał pełne kwalifikacje – z pożytkiem dla dzieci. Jednak znalazł się radny tej gminy który zarzucił temu dyrektorowi, „że okrada gminę” bo dorabia w godzinach pracy. Byłem świadkiem jak przyszło dziecko pytać się z kim będą mieć zastępstwo.
W normalnych warunkach ów dyrektor poszedłby na zastępstwo a tak wysłał dzieci na świetlice by nie mieć nieprzyjemności. Zawsze zadać należy sobie pytanie jakie są okoliczności brania zastępstw. Nie można z góry zakładać złą wolę, myślę że dyrektor jest osobą odpowiedzialną i wie co robi. Odnośnie wynagrodzenia – dyrektor zarabia porównywalnie do nauczyciela dyplomowanego, który ma kilka dodatkowych godzin.
Paweł Gębicz

Avatar

internet źródło wiedzy

Grudzień 12th, 2016 at 14:24

ciekawy cytat

„… Departament wyraża opinię, iż możliwość realizowania godzin ponadwymiarowych czy też godzin doraźnych zastępstw przez dyrektora szkoły dopuszczalna jest tylko w SYTUACJI WYJĄTKOWEJ, gdy nie ma możliwości powierzenia realizacji tych godzin innemu nauczycielowi.
Należy bowiem zauważyć, że w celu prawidłowego wykonywania obowiązków powierzonych dyrektorowi szkoły w ramach zajmowanego stanowiska, zgodnie z art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela organ prowadzący szkolę, na mocy art. 42 ust. 7 pkt 2 ustawy może obniżyć dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określonych w art. 42 ust. 3 ustawy , w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub może zwolnić ich od obowiązku realizacji tych zadań. Możliwość obniżenia lub zwolnienia z realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych dyrektora szkoły związana jest z faktem, iż zakres zadań związanych z powierzonym stanowiskiem wymaga dyspozycyjności od tego dyrektora. Do jego obowiązków należy kierowanie szkołą (placówką), sprawowanie nadzoru pedagogicznego, zapewnienie bezpiecznych higienicznych warunków nauki i pracy oraz współpraca ze wszystkimi podmiotami funkcjonującymi w szkole (placówce) oraz instytucjami pozaszkolnymi. Dyrektor ponosi odpowiedzialność za realizację statutowych zadań szkoły (placówki) oraz za wywiązywanie się z nałożonych aktami prawnymi obowiązków (zadania wynikające z przepisów ustawy – Karta Nauczyciela, ustawy o systemie oświaty oraz przepisów wykonawczych do tych ustaw).
W świetle szerokiego zakresu zadań i rozmiaru działań podejmowanych przez dyrektora szkoły i związanej z tym faktem możliwości obniżenia wymiaru pensum lub zwolnienia z realizacji zajęć w ramach godzin pensum – kwestia przydzielania dyrektorowi szkoły dodatkowych, stałych godzin zajęć dydaktycznych (godzin ponadwymiarowych) czy doraźnych godzin zastępstw ponad realizowane przez niego pensum (lub obniżone pensum) BUDZIĆ MOŻE ZATEM UZASADNIONE WĄTPLIWOŚCI. „

Dodaj komentarz

 • Jan: Ta pogotowie nie trafi ????to co nie mają świateł w samochodzie ,ps już widzę te tłumy spaceru [...]
 • Ula: Wójt to ma pomysly [...]
 • Józef: Zachowanie typowo kodziarski nic dodać nic ująć [...]
 • Fredi: To jak nauczy się suahili to w Gomunicach będziemy mówić tak Habari ya Siku!: Dzień dobry! [...]
 • Kierowca "ERKI": Argument że pogotowie nie dojedzie to bzdura.. Jeździmy na nawigacji, plus mamy latarki i naprawd [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

 • 232109Gości razem:
 • 11Gości dzisiaj:
 • 2094Gości miesięcznie:
 • 102Gości dziennie:
 • 0Goście obecnie online: