gdzie są pieniądze

10 Wrz 2018

Kończy się kadencja Wójta Gminy Gomunice pana Pawła Olejniczaka, czas podsumować rządy i porównać je z poprzednikiem, bo miało być lepiej a wyszło jak……….

Najlepszą, najbardziej obiektywną rzeczą na której wszyscy się znają a jednocześnie ukazującą podejście do gospodarowania mieniem Gminy Gomunice są pieniądze. Pamiętajmy, że poprzedniego Wójta społeczeństwo zmieniło właśnie ze względu na sposób gospodarowania, zarządzania mieniem wspólnym- (bo Pan Sewerynek jako człowiek to równy chłop z niego).

Aby dokonać jak najbardziej obiektywnej oceny zadałem sobie  pytania:

1. Jakie zadłużenie było na początków rządu pana Olejniczaka – co zastał

2. Jakie zadłużenie Gminy Gomunice jest na kończącą się kadencję – wynikające z dokumentów, którymi dysponuję i które są ogólnie dostępne.

3. Jakie i za jaką kwotę poczynione zostały inwestycje zarówno w kadencji pana Sewerynka jak i kadencji pana Olejniczaka – ponieważ inwestycje są o różnej wartości przejąłem ,że wezmę pod uwagę tylko te których wartość przekraczała 100 000zł.

Czas odpowiedzieć na pierwsze dwa pytania:

 1. Zadłużenie jakie zastał Pan Olejniczak  to około    5 700 000zł (stan na 31.12.2014r)
 2. Zadłużenie jakie zostawia Pan Olejniczak  to około     7 000 000zł (stan na lipiec 2018r)

tak więc zadłużenie Gminy Gomunice wzrosło o około 1 300 000zł warto dodać, że w tej kadencji Gmina Gomunice otrzymała zwrot podatku vat ok. 900 000zł (za kanalizację, którą wykonał pan Sewerynek),  jeśli tą kwotę uwzględnimy to na okrągło zadłużenie gminy wzrosło o około 2 000 000zł.

Odpowiedź na 3 pytanie jest równie Ciekawa.

Wielkość inwestycji powyżej 100 000zł w poszczególnych kadencjach

 1. W kadencji Pana Sewerynka (01.01.2011-2014) wynosiła – 3 318 732,86
 2. W kadencji Pana Olejniczaka (01-01-2015 – do 31-08-2018) – 2 776 025,97 -( uwzględniając termomodernizacji (ocieplenia) budynku gminy, na tę inwestycję część pieniędzy pozyskał jeszcze pan Sewerynek)

Wydatki na inwestycje powyżej 100 000zł spadły o 542 706,03zł.

Należy zadać sobie pytanie – gdzie zostało wydane ok.

2 500 000zł.

Stan na koniec 2014

wykaz inwestycji

37 komentarzy to gdzie są pieniądze

Avatar

prawda

Wrzesień 11th, 2018 at 22:42

Tak na prawdę, wszystko zależy od Wójta – pojedynczy radny niewiele może zdziałać.

Avatar

do prawdy

Wrzesień 11th, 2018 at 23:01

ale juz kilku radnych,albo większość może już dużo zdziałać, wszystko zależy od osobowości,charakteru i chęci a że u nas sami tchórze i myślący wyłącznie o swich tyłkach to jest jak jest !! najwyzsza pora na totalną zmianę

Avatar

ciekawski

Wrzesień 13th, 2018 at 12:35

Witam, a czy jest możliwość przedstawienia różnicy zadłużeń jak i inwestycji Pana Sewerynka w jego kadencjach ? , Jak to wyglądało we wcześniejszych latach ??

Avatar

do ciekawski Paweł Gebicz

Wrzesień 13th, 2018 at 13:57

Możliwość istnieje ale należałoby wystąpić do Wójta Gminy z zapytaniem o dostęp do informacji publicznej a biorąc pod uwagę fakt, że sprawa dotyczyłaby okresu sprzed 10 i więcej lat czas oczekiwania na odpowiedź mógłby wynieś ponad 30 dni. Lepiej będzie gdy ktoś z Radnych czytających bloga wystąpi jutro z takim zapytaniem na Sesji. Wtedy może odpowiedź będzie wcześniej.

Avatar

Ruda

Wrzesień 13th, 2018 at 14:44

Oby odwagi radnym nie zabrakło Ponieważ towarzystwo jest zdecydowanie plochliwe

Avatar

Ja

Wrzesień 13th, 2018 at 14:52

ja powiem tak, za Sewerynka mialem doprowadzony gaz,który jest dla mnie wybawuenm od codziennego palenia w piecu,msm kanalizację,która mimo wszystko nie jest droższa od wywozu 2 lub3 beczek w miesiacu,mam równą,nową asfaltową ulicę,internet więc patrząc na to należy stwierdzić że co kadencja to była jakaś poważna inwestycja

Avatar

blondyna

Wrzesień 14th, 2018 at 07:21

Co tam pieniądze tylko pan Olejniczak na Wójta – nikt nie robi takich imprez

Avatar

Ruda

Wrzesień 14th, 2018 at 08:00

Uważam ze powinien ubiegać się o stanowisko Wójta jako kontrkandydat Pan Pawel Gębicz. Społeczność Gomunic niech zdecyduje

Avatar

ciekawy

Wrzesień 14th, 2018 at 08:24

Co zostało zrobione za poprzedniego Wójta ,nie sposób wszystkiego wymienić ale postaram się wskazać na kilka istotnych inwestycji :
przedszkole ,gazyfikacja ,kanalizacja ,telefony,stadion sportowy w Gomunicach i w Chrzanowicach wraz z zapleczem socjalnym, hala sportowa, boisko tartanowe przy szkole, oczyszczalnia ścieków ,termomodernizacja szkoły i przedszkola, termomodernizacja Urzędu Gminy. to na pewno nie wszystko co było zrobione dzięki byłemu Wójtowie ale również dzięki radnym którzy zasiadali w Radzie Gminy przez te lata. Zapewne wiele spraw uszło mojej pamięci jak chociażby drogi i chodniki, ale myślę, że Państwo uzupełnicie moje wyliczenia.

Avatar

Ruda

Wrzesień 14th, 2018 at 10:25

Należy dać szansę mimo wszystko również innym potencjalnym kandydatom na stanowisko Wójta Gminy Gomunice

Avatar

Do Paweł Gębicz - Ciekawski

Wrzesień 14th, 2018 at 10:42

Czyli na dobrą sprawę , bierzemy do porównania jedynie ostatni wycinek, nie wiemy jaki jest trend.
Ostatnie kadencje obu Wójtów, czyli nie mamy informacji , czy czasem we wcześniejszej kadencji..( przedostatniej ) Wójt Sewerynek nie zadłużył gminy bardziej, lub też mniej 🙂

ciężko moim zdaniem po jednej kadencji powiedzieć cokolwiek o Wójcie Olejniczaku , bo wszelkie „dobra” jakie przyszły z Panem Sewerynkiem też nie trwały jedną czy dwie kadencje.

to nie było, tak chyba , że w jedną kadencje zostały zrobione jak ktoś wyżej wymienił chodniki , kanalizacja, gazyfikacja, przedszkole , boisko itd ( czy to czasem boiska nie zasponsorował CEFOL ? )
oczywiście to są wszystko dywagacje ..

jeżeli chodzi o moje podejście, to na plus na pewno według mojej oceny można zaliczyć responsywność Wójta.
można napisać do niego z zapytaniem, trywialnym problemem.. i zazwyczaj wszystko jest wyjaśnione.

Za chwilke ktoś napisze , ze facebook , ze ” celebryta” .. no cóż, świat idzie do przodu i na dobrą sprawę fajnie jakby każdy petent miał taką możliwość kontaktu z urzędnikiem, który jest dla niego w tej Gminie 🙂
pierwsze skojarzenia z Olejniczakiem, to pieniądze.. pieniądze , które zdobywa dla gminy.
Tak , znowu powiecie, że chwali się tym co dobre.. ,a nie tym co „spartoli” , ale na tym polega polityka,, biznes, handel , etc.
Pokazuje się to co dobre 🙂
Każdy chwali się wnuczkiem który ładnie śpiewa.. ale jak nieładnie pisze w zeszyciku to już się nikt nie odezwie 🙂

kampania dopiero się rozkręca.. więc jako wyborca, mieszkaniec gminy czekam na programy , na konkrety .

reasumując przydługi i pewnie chaotyczny wpis.
Dałbym jednak jeszcze jedną szansę człowiekowi.
Musiałby być cudotwórcą , żeby w tak krótkim czasie zrobił cokolwiek co będzie dobrze widoczne, spektaklularne.

Cóż pożyjemy, zobaczymy.

Niech wygra lepszy 🙂

Avatar

ciekawy

Wrzesień 14th, 2018 at 11:39

Moi Państwo i jeszcze sprawa,wybudowane place zabaw przez poprzednie władze, za które obecny Włodarz chciał wsadzić do więzienia swojego poprzednika składając doniesienie do prokuratury.

Avatar

do ciekawy

Wrzesień 14th, 2018 at 16:39

Oczyszczalnia ścieków boisko sportowe w gomunicach to moj drogi Panie lub Pani wybudował ZTS CEFOL więc widać że nie podchodzisz z gomunic

Avatar

Ruda

Wrzesień 14th, 2018 at 21:10

Pan Pawel Gębicz na Wójta!!!!

Avatar

Ssssyk

Wrzesień 15th, 2018 at 00:33

To co zrobił p.Sewerynek to przecież elementarz, to co robili wszyscy, bez względu na zasoby i pomysły. Każda gmina ma halę sportową, gaz (w Gomunicach nie wszędzie!!), Stadion, place zabaw, itp. Niestety wciąż nie mamy kanalizacji, nie mamy fajnych miejsc, nie mamy gdzie dobrze zjeść, mlodziez nie ma co ze sobą zrobić, OSP mimo że obecny wójt ją uwielbia wciąż jest sto lat za…nic tam się nie dzieje…
I jeszcze jedno…my mieszkańcy mieliśmy nadzieję, że nowy zrobi porządku w samym urzędzie, zdyscyplinuje urzędników, zafunduje im szkolenie z zakresu „bycia empatycznym”. Niestety, panie pracujące w UG są tak kompetentne i miłe, że odechciewa się tam chodzić za jakąkolwiek sprawa, oczywiście nie wszystkie, bo są też panie pomocn i bardzo sympatyczne!
Mam nadzieję, że po 21 coś się zmieni na lepsze…

Avatar

Ruda

Wrzesień 15th, 2018 at 07:04

Potrzebna jest zmiana i to koniecznie Ryba psuje sie od głowy powiadają

Avatar

Ruda

Wrzesień 15th, 2018 at 07:12

21 .09.18 listy kandydatów na radnych i wójta będą oficjalnie dostępne??

Avatar

do Ssssyk

Wrzesień 15th, 2018 at 08:58

no nie do końca tak wszędzie wszystko robiono,a już napewno nie bez wzgledu na zasoby- zasoby zawsze są najważniejsze…

Avatar

do Ssssyk

Wrzesień 15th, 2018 at 09:03

a gdzie to w Gomunicach nie ma gazu? bo ja od lat wiem że gaz jest w Gomunicach,Kletni i częściowo w Slostowicach

Avatar

ciekawy

Wrzesień 15th, 2018 at 09:15

Oj drogi Panie czy droga Pani jestem tutaj od pokoleń a jak wyglądają sprawy; oczyszczalnia którą przekazał gminie CEFOL praktycznie nie istnieje. W jej miejsce została wybudowana nowa przez Gminę, można sprawdzić dokumenty. Jeżeli chodzi o stadion to i owszem został wybudowany w dużej mierze przez CEFOL a właściwie przez LKS CEFOL ale na terenie Gminy i również za pieniądze gminy .
A CEFOL miał swój udział nie tylko w tych inwestycja ale również w budowie szkoły ,przedszkola,kanalizacji i wielu innych rzeczy. Można powiedzieć, że to był dobrodziej Gminy.

Avatar

Ssssyk

Wrzesień 15th, 2018 at 12:21

Strażacy to bronią OSP jak jakiejś twierdzy hahaha dlatego nic tam się nie dzieje. A kanalizacja to moim zdaniem największa kompromitacja Gminy Gomunice. Co do szkoły i przedszkola, ludzie! przecież to ma każda gmina! Czy taki wójt czy inny te budynki by powstały. Podobnie z halą, boiskiem, placami zabaw. Przecież te inwestycje powstawały w swoim czasie prawie wszędzie gdzie się da. Skupmy się na tym, co jeszcze można w Gomunicach stworzyć, co ulepszyć, bo na razie to tylko narzekanie i wspominanie jak to było fajnie! Czyżby aż tak Was pamięć zawodziła??

Avatar

Henryka

Wrzesień 15th, 2018 at 17:07

Podsumowując Olejniczak to najgorszy Wójt w historii gminy w ciągu 4 lat zrobił połowę zadłużenia Sewerynka a tamten zadłużał przez 24 lata.

Avatar

ciekawy

Wrzesień 16th, 2018 at 09:28

Do Ssssyk : idąc tokiem Twojego rozumowania można też powiedzieć,że kanalizacja, dobre drogi i chodniki,czyste ulice,to też ma każda gmina bo są to podstawowe rzeczy ludzkiej egzystencji a jak zauważyłeś/łaś tego w Gomunicach brakuje . Wskazujesz na straż a przecież to jest obiekt gminy i nie potrzeba nakładów finansowych aby był dostępny dla mieszkańców tutaj wystarczy jedna decyzja Wójta, może się jej doczekasz.

Avatar

Ssssyk

Wrzesień 16th, 2018 at 12:19

Ciekawy, widać że nie wiesz już co pisać! Otóż, dobre drogi czy chodniki nie posiada każda gmina, da się bez tego żyć i gwarantuje Ci że nie ma takiej instytucji, która by to kontrolowała. Wyobraźmy sobie za to gminę bez szkoły czy przedszkola… Nierealne!

Avatar

ciekawy

Wrzesień 16th, 2018 at 19:59

Do Ssssyk. Zgadzam się z Tobą ,że przedszkole czy szkołę ma każda Gmina chociaż i bez tego też można żyć bo można chodzić do szkoły w sąsiedniej gminie / dzieci z naszej gminy uczęszczają do szkoły podstawowej w Kamieńsku czy w Kleszczowie natomiast do naszego żłobka uczęszczają dzieci z innych gmin/. Ja nie twierdzę,że za poprzedniego Wójta wybudowano szkołę bo on ją nie wybudował wskazuję co na przestrzeni tych lat w naszej Gminie powstało, dla Ciebie oczywiste i dla mnie też oczywiste. Ale to nie znaczy ,że nie mamy o tym mówić. Bo w cywilizowanym świecie /a nasza mała ojczyzna do niego się zalicza/ dobre drogi ,kanalizacja /patrz Kamieńsk/,to jak powiedział klasyk oczywista oczywistość.Myślę,że teraz Wiesz co piszę.

Avatar

blondyna do ciekawski

Wrzesień 16th, 2018 at 20:13

Ciekawski widać że mieszkasz w Gomunice od niedawna, bo mała szkoła była budowana za czasów Sewerynka. Ciekawski piszesz o Kamińsku i porównujesz go do Gomunic i tak myślę, że pewnie nie wiesz że mniej więcej w tym samym okresie czasu powstały osiedla przy szkole podstawowej w Kamińsku i u nas za cmentarzem. W kamieńsku na osiedlu mają wszystko (drogę kanalizację chodniki) a u nas nic się nie zmieniło -stracone zostały kolejne 4 lata.

Avatar

radni

Wrzesień 16th, 2018 at 22:07

wszyscy kręcimy się wokół wyboru wójta a gdzie radni, wybierzmy radnych którym naprawdę chce się coś robić,zmieniać,przeciwstawiać sie złym decyzjom a nie pikniki, rajdy itd a ważne sprawy wcale

Avatar

Ruda

Wrzesień 17th, 2018 at 01:58

Radni po pierwsze musza miec niezłomny kręgosłup moralny….i i działać z serca dla społeczności…bez presji…

Avatar

ciekawy

Wrzesień 17th, 2018 at 09:02

Moi Państwo porozmawiajcie z radnymi, którzy pracują w szkole czy innej jednostce podległej Gminie. Oni mówią wprost, nie mogę coś powiedzieć przeciw Wójtowi bo zagrożona jest moja praca czy mojej żony. W najbliższym czasie zostaną ogłoszone listy kandydatów na radnych, zobaczycie ile osób które są zatrudnione w jednostkach podległych Wójtowi lub członków ich rodzin znajdzie się na tych listach.Czy mamy wybrać nową maszynę do głosowania.

Avatar

do ciekawy

Wrzesień 17th, 2018 at 14:00

więc po co wyrażają zgodę i chęć na kandydowanie, chyba że uwielbiają być kierowanymi marionetkami, tak jak do tej pory!!!

Avatar

ciekawy

Wrzesień 17th, 2018 at 14:42

trudno mi powiedzieć dlaczego wyrażają zgodę na kandydowanie ,myślę że ich ambicją jest tylko zostać radnym.

Avatar

ciekawy

Wrzesień 17th, 2018 at 15:19

Do ciekawski. Z tego co się orientuję to najwyższe zadłużenie powstało w poprzedniej kadencji/ około 4 mil. pożyczki na kanalizację/ .
Boisko w Gomunicach częściowo finansował LKS CEFOL .
Jeśli chodzi o pieniądze to na tych stronach była informacja ,że poprzednik pozyskał ich więcej .Zgadzam się z tobą,że pokazuje się to co dobre a nie co złe,ale powiedz czy dobry gospodarz zrywa dobrą nawierzchnie drogi i kładzie nową,/ul.Krasińskiego przy Spółdzielni Mieszkaniowej, której Prezesem był Pan Olejniczak/ czy dobry gospodarz ,który zaplanował w Kletni kanalizację do 2021 r. robi na ulicy Głównej nową nawierzchnie drogi i nowe chodnik ,a są w Gminie ulice wyposażone we wszystkie media i nie mają nic. Myślę,że nie trzeba dziesięcioleci aby mądrze gospodarować.

Avatar

Powstały z kolan

Wrzesień 17th, 2018 at 15:28

Apeluję o nieglosowanie między innymi na nauczycieli i ich najbliższych, jak również na innych zależnych od władzy wójta.

Avatar

JoLa

Wrzesień 17th, 2018 at 16:24

Wyrażają zgodę ponieważ mają poczucie, że w swoim środowisku są ważniejsi od pozostałych. A i wójtowi zależy na takich radnych, których „ma w garści”. Interes obopólny. Po prostu.
A narzekanie jakim to się jest biednym bo wójt wywiera naciski jest co najmniej żałosne. Mamy takich radnych jakich samy wybieramy i jakich nam się podsuwa.

Avatar

do Joli

Wrzesień 17th, 2018 at 19:12

Jola jak jesteś taka mądra to się sama zgłoś a nie krytykujesz tych co chcą coś robić dla gminy. Najłatwiej krytykować i pisać bzdury.

Avatar

ciekawski do blondyny

Wrzesień 17th, 2018 at 19:51

Szanowna Pani Blondyno…
Domyślam się, że pomyliła Pani osoby… Mieszkam w gminie Gomunice od urodzenia.. Czytamy ze zrozumieniem 🙂 to nie ja pisałem o Kamińsku lecz jeżeli już to napisałbym Kamieńsk.. 🙂
Proszę nie utwierdzać mnie w przekonaniu, że kolor włosów do czegoś Panią zobowiązuje 🙂

Avatar

do powstały z kolan

Wrzesień 18th, 2018 at 17:17

popieram – pracownicy jednostek podległych wójtowi nie powinni ubiegać się o stołek radnego.

Dodaj komentarz

 • Poinformowany: Połowa to zawsze więcej niż nic.. To raz, dwa to jest dotacja nie prezent.. Czy zawsze musi się [...]
 • Poinformowany: Oczywiście, na profilu Pana Wójta jest stosowna informacja [...]
 • I co ???: chce zaznaczyć, że mamy połowe pieniązków i to zasługa pracownika który siedzi nad wnioskami [...]
 • Asia do zadowolonego: A skąd taka wspaniała wiadomość -gdzie o tym napisali [...]
 • zadwolony: Najważniejsze, ze mamy pieniążki na Wojska Polskiego :) małymi krokami do przodu ! :) [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

 • 240249Gości razem:
 • 5Gości dzisiaj:
 • 1256Gości miesięcznie:
 • 73Gości dziennie:
 • 0Goście obecnie online: