36 mld złotych

4 Paź 2018

Dzisiaj w Sejmie spotkałem się z ministrem Andrzejem Adamczykiem. Biorąc pod uwagę pieniądze jakie będą do pozyskania już od 2019 roku. Taka znajomość bardzo się przyda.

DSC_0246

– Samorządy otrzymają w 2019 r. ponad 6 mld zł na wsparcie budowy dróg lokalnych – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W latach 2019-2028 do projektowanego Funduszu Dróg Samorządowych trafi aż 36 mld zł. Kwota ta będzie przeznaczona także na realizację programu Mosty dla regionów.

Z opublikowanego dziś komunikatu wynika, że kwota jaka z budżetu państwa ma trafić na drogi lokalne w przyszłym roku wyniesie ponad 6 mld zł.

– Odpowiadamy na potrzeby zgłaszane przez lokalne społeczności. Wiemy, że samorządowcy nie są w stanie finansować inwestycji. Dlatego realizujemy obietnicę złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego. Chcemy

łączyć i chcemy, by rozwój przebiegał równomiernie – uzasadniał decyzję o zwiększeniu funduszu, cytowany w komunikacie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kwieciński podkreślił, że inwestycje w drogi lokalne to element polityki rozwoju.

– Nie ma inwestycji tam, gdzie nie da się dojechać. Dlatego są potrzebne drogi odpowiedniej jakości. Zachęcamy samorządowców, aby korzystali z tej pomocy – mówił J. Kwieciński.

Minister dodał, ze to samorządy wskażą drogi, które są potrzebne.

Z kolei cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że nowe zasady programu dla dróg lokalnych pozwolą na finansowanie inwestycji wieloletnich. Przy tym limit dofinansowania dla jednej inwestycji zostanie zwiększony do kwoty 36 mln zł.

– Chcemy i będziemy dofinansowywali inwestycje wieloletnie. Bezpieczne polskie drogi nie tylko wojewódzkie, ale także gminne i powiatowe – to nasz cel. Wychodzimy z wielkim programem Funduszu Dróg Samorządowych. To realny program wsparcia. Polityka rządu ma na celu wsparcie samorządów, wsparcie budowy dróg lokalnych. Takie inicjatywy mają na celu m. in. podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówił Andrzej Adamczyk.

Na razie nie znamy szczegółowych zasad aplikowania i kryteriów podziału środków. Wiadomo, że do nowego Funduszu mają wpływać m.in. środki od sprzedaży drewna dokonywanej przez Lasy Państwowe.

Wczoraj ministerstwo Finansów szacowało, że choć FDS będzie dysponował większa kwotą, samorządy będą w stanie w przyszłym roku sięgnąć jedynie po kwotę na poziomie ok. 3,5 mld zł.

źródło: https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/miir-ponad-6-mld-zl-na-drogi-lokalne-w-2019-roku-64350.html

14 komentarzy to 36 mld złotych

Avatar

Powstały z kolan

Październik 4th, 2018 at 20:33

Zamiast chwalić się fotkami, takim tanim chwytem dla ciemnogrodu, konkretnie proszę, ile ma Pan obiecane? Odp. Nic, ponieważ jeżeli w marszałkowie nie zostanie dopuszczona Dojna Zmiana, nic Pan nie dostanie ponad to co może wywalczyć każdy wójt-dobry menadżer.

Avatar

Realistka

Październik 4th, 2018 at 21:31

Kodziarzowi nie dadzą

Avatar

Ruda

Październik 4th, 2018 at 21:53

Kiedy debata obu kandydatów naWojta?

Avatar

Do powstałego kolan

Październik 4th, 2018 at 22:53

Szkoda że ma Pan takie zdanie na temat mieszkańców. Kiedyś ktoś powiedział że prowincja (ciemnogród) to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania i proponowaĺbym wziąć to sobie do serca. Odnośnie marszałków wszystkie sondaże wskazują na to że wybory wygra PiS i PSL straci w urzędzie władzę

Avatar

Gęba otwarta na oścież

Październik 5th, 2018 at 06:52

A co miał obiecywać minister Adamczyk Gębiczowi, skoro ten jeszcze Wójtem nie jest? Zostanie to pojedzie i spróbuje jak to ująłeś „wydoić”.
Nieprawdą jest, że każdy dobry wójt – menadżer wywalczy tyle samo. Cały świat oparty jest na relacjach, czy się to komuś podoba czy nie. Mnie się nie podoba, ale takie są warunki brzegowe, w których się poruszamy. I jeszcze jedna uwaga – mamy dwóch kandydatów na wójta – obecny Wójt udowodnił swoimi decyzjami przez ostatnie 4 lata, że na pewno nie jest dobrym menadżerem…

Avatar

!!!

Październik 5th, 2018 at 08:27

BRAWO PANIE PAWLE!

Avatar

Do tego tam z kolan wstaje i wstać nie może

Październik 5th, 2018 at 09:57

Pan Paweł jest regularnym bywalcem sejmu i tyle ile ma tam znajomości może mu pozazdrościć niejeden wójt. Tylko taka osoba może wyciągnąć Gomunice z grajdoła. Nazwanie nas mieszkańców gminy Gomunice ciemnogrodem jest czystym świństwem i brakiem kultury. To właśnie ten język pogardy to wizytówka minionych kadencji i dekad rządzących. Kod nigdy nie zawładnie narodem katolików i patriotów. Pan Paweł Gębicz nigdy nie posłużył się wulgarnym językiem pogardy zawsze jest miły i sympatyczny. Nigdy nie używa nawet w skrajnych sytuacjach wulgaryzmów. Jego maniery oraz wizerunek jest godny pochwały. Będzie to pierwszy wójt który godnie i z fasonem będzie reprezentował gminę

Avatar

Do tego w wyprostowanymi kolanami

Październik 5th, 2018 at 18:29

Dzięki tej dojnej zmianie, jak sobie dworujesz właśnie mogłeś powstać z tych swoich kolan

Avatar

dość podziałom na gmię A i B

Październik 5th, 2018 at 20:42

Droga powiatowa Kletnia- Żytno piątkowe popołudnie, grubo ponad 200 samochodów na godzinę, samochody przejezdne Kraków, Rzeszów, Warszawa, Poznań, Chełmno, Bydgoszcz, Szczecin jak również na niemieckich numerach i masa innych. Poprostu niech gmina odda tą drogę powiatowi i nie robi łaski i wstydu na cały kraj. Obojętnie kto zostanie Wójtem tak będzie, bo mam taki kaprys, żeby było pięknie????

Avatar

Ruda

Październik 5th, 2018 at 22:04

Brawo Panie Gębicz!!Trzeba działać!

Avatar

dość podziałom na gmię A i B

Październik 5th, 2018 at 22:10

„Odda tę drogę…”

Avatar

ciekawy

Październik 6th, 2018 at 08:02

Gmina nie musi oddawać Powiatowi drogi Kletnia – Żytno bo ta należy do Powiatu.

Avatar

do ciekawego

Październik 6th, 2018 at 10:18

No ok, utrzymanie niech odda…

Avatar

Znudzony

Październik 7th, 2018 at 21:37

Podstawa to umieć się zakręcić i być „upierdliwym” w walce o fundusze dla swojej gminy. Niestety, tak to działa.

Dlatego Panie Pawle życzę sukcesu w wyborach oraz „wytrwałej upierdliwości” na zewnątrz 🙂

Dodaj komentarz

  • smieci: czy cos już wiadomo o cenach smieci na ten rok u nas, bo są gminy gdzie od paru lat oplaty nie ros [...]
  • Gomunice: Nasz pan wielmozny P. O. Zatrudnia tylko ludzi po znajomość nawet spojrAc na referat komunalny kob [...]
  • Gomunice: Brawo wojcie za to co robisz ale jednocześnie nie myśląc że przez te twoje inwestycje gmina jest [...]
  • Poinformowany: Połowa to zawsze więcej niż nic.. To raz, dwa to jest dotacja nie prezent.. Czy zawsze musi się [...]
  • Poinformowany: Oczywiście, na profilu Pana Wójta jest stosowna informacja [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

  • 269584Gości razem:
  • 6Gości dzisiaj:
  • 1252Gości miesięcznie:
  • 50Gości dziennie:
  • 0Goście obecnie online: