Bajka o kanalizacji

8 Paź 2018

Jednym z gorących tematów mijającej kadencji była sprawa kanalizacji. Wiele osób uwierzyło w plotkę o kanalizacji, powtarzaną tu i ówdzie ,że przez jedną rodzinę tak wiele osób nie ma kanalizacji.  Sprawa, o której było tak głośno działa się w połowie 2016 roku zadałem sobie wówczas pytania: Czy to możliwe żeby przez ten czas – a minęło prawie półtora roku- nic w tej sprawie Gmina nie zrobiła, czy to możliwe aby się poddała, czy możliwym jest aby nie przystąpiła kolejny raz do konkursu.?

Nurtowały mnie te pytania i dla dobra ogółu wystąpiłem do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi aby znaleźć odpowiedź.

Oto ona:

1.         Gmina Gomunice złożyła wniosek o dofinansowanie do budowy kanalizacji w dniu 11 września 2017roku. Wniosek o nazwie  „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w miejscowości Gomunice, Kletnia i Słostowice w Gminnie Gomunice”.

2.        W piśmie datowanym na 9 stycznia br. Urząd Marszałkowski przysłał 9 stronicową litanię błędów formalnych – do poprawy przez Gminę Gomunice.

3.       W piśmie datowanym na 24 stycznia br. Gmina Gomunice przesłała do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi poprawione błędy projektu.

4.      W piśmie datowanym na 18 lutego br. Urząd Marszałkowski przysłał ostateczną odpowiedź o ocenie negatywnej wniosku.

W ocenie wniosku Urząd Marszałkowski napisał między innymi : ” Tym samym wnioskodawca miał wystarczający czas na przeprowadzenie niezbędnych zmian. Mając na uwadze, iż wnioskodawca nie przedłożył dokumentów, które pozwoliłyby na weryfikację zaistniałej sytuacji, a przedłożone wyjaśnienia nie są wystarczające KOP stwierdza ,że nie zostało spełnione kryterium – Zgodności inwestycji z celem szczegółowym i opisem danego działania….…”

Moje wnioski:

Wójt po złożeniu wniosku nie zainteresował się nim na tyle skutecznie aby być przygotowanym na poprawę błędów zanim te oficjalnie dotarły do Urzędu Gminy (a był czas ,bo czas od złożenia wniosku do przyjścia oficjalnej informacji o błędach upłynęło ponad 3 miesiące).

Każdy podejmujący walkę o tak ogromny projekt, chodziłby za nim nie pozostawiając nic przypadkowi.

Chyba ,że powód był zupełnie inny – najzwyczajniej brakło pieniędzy na wkład własny, ewentualnie Gmina straciła zdolność kredytową na tak duże przedsięwzięcie.  Jaka była ostateczna przyczyna tego nikt nie wie, a ci co wiedzą na pewno nie powiedzą …

To co wynika z dokumentów to, zupełny brak związku przyczynowo – skutkowego, pomiędzy brakiem kanalizacji a rodziną która została obarczona całą winą, za fiasko projektu.

Źródła:

data złożenia wniosku

Błędy

odpowiedź gminy

negatywna ocena

 

 

 

 

11 komentarzy to Bajka o kanalizacji

Avatar

Znudzony

Październik 9th, 2018 at 17:26

Zatem można naszego gminnego lansera nazwać kłamczuszkiem ?
Zresztą co ma mówić, że się nie zna, nie potrafi, że nie dał rady i go to przerosło?
Może za dużo imprez nocnych poza gminą?
Chyba się tak szybko nie dowiemy.
Najgorszy w tym wszystkim jest brak komunikacji i informowania mieszkańców o kolejnych etapach działań/zaniedbań w konkretnych projektach, a radni boją się zapytać jaśnie panującego, który i tak nie odpowie.
Natomiast jest wiele przykładów z innych gmin, że można ludzi na bieżąco informować i to bez cenzury.
Nie może zatem nikogo dziwić, że pojawiają się domysły, że coś jest robione nieudolnie lub wcale albo są kręcone na boku lody.
Jak nie kanalizacja, to mieszkania socjalne itd…
Oj zmiana, zmiana, zmiana by się przydała!

Avatar

Tadek

Październik 10th, 2018 at 15:12

Zmian w naszej gminie dużo by się przydało, zaczynając od centrum Gomunice,drogi fatalne, chodników brak, marzenie o rynku tez przepadło, – zostało utopione w fontannie.Remont szkoły zrobiony za czasów Sewerynka a przedszkole ma wiele do życzenia stare klasy, smród-biedne maluszki,tylko kadra nauczycielska wspaniała.
Płac zabaw brudny od butelek i petow, dziury w podłożu. Niektore ulice niech juz pewnie zapomna o kanalizacji. Perpekty dla ludzi mlodych – zadnych.Ehhh zmian wieleeee a tu tylko obietnice i nic więcej. ..

Avatar

Program Olejniczaka

Październik 10th, 2018 at 21:33

Czy ktoś wie jaki jest program pana Olejniczaka, bo Gębicza banery już widziałam.

Avatar

Ruda

Październik 10th, 2018 at 22:20

Pan Pawel Gębicz musi wygrać!!!!

Avatar

do Tadka

Październik 11th, 2018 at 08:50

święte słowa! szczególnie mała szkoła jest w fatalnym stanie. w jednej z klas na piętrze w czasie deszczu trzeba stawiać miski na podłogach, bo woda kapie z sufitu. nie mozna zapalić światła z obawy przed zwarciem elektrycznym.

Avatar

aaa

Październik 11th, 2018 at 08:56

dla przypomnienia…
niechlubne początki obecnego wójta:
1. likwidacja zakładu gospodarki komunalnej tylko po to, żeby udupić jego szefa. Na szczęście Sąd Pracy stanął po stronie p. Zagórowicza.
2. demontaż placów zabaw w Gomunicach z powodu???? donos do prokuratury na p. Sewerynka – dobrze pamiętam?
3. no i oczywiście zwalenie całej winy za brak kanalizacji na pastwa Pełków.

Avatar

jozin z bazin

Październik 11th, 2018 at 12:12

Wójt zrobił te inwestycje które zaplanował Sewerynek i zgromadził fundusze. Sam nie zrobił nic. Nie ma pomysłu na przyszłość. Nie jest stąd i mówi ze ma ustawioną przyszłość w województwie. Tacy nie zagrzeją miejsca w jednej osadzie. Nie trzyma ich rodzina ani znajomi. Koledzy są a zaraz ich nie ma. Nie mając wizji nie zrobią się nic kompletnia nic

Avatar

Józef

Październik 13th, 2018 at 09:51

W programie pana Olejniczaka nawet nie ma wzmianki o budowie kanalizacji a zapytany o budowę kanalizacji w Kletni na świeżo wyremontowanej drodze wzruszył tylko ramionami

Avatar

Mariola

Październik 13th, 2018 at 11:06

Zakpił sobie ze wszystkich bo to co najważniejsze dla ekologii czyli budowa kanalizacji nie ruszył o nawet mały krok. A przyjmowanie dyplomów gmina eko i jakas tam gmina na szóstkę jest na poziomie przedszkola. Radość z otrzymanego lizaczka. Jest niewładny i niestety samotny jak palec . Nikt z nim nie trzyma a on sam przykleja sie jak choćby do kodziarzy Ci co go chwalą za te pare metrów chdnika czy ulicy pewnie nie mają świadomośći że na coś musi wydać te kilkanascie milionów z budżetu gminy.

Avatar

ciekawy

Październik 13th, 2018 at 11:13

Do Józefa .
A jaki to problem rozbierze się drogę zrobi kanalizację i położy nową nawierzchnie .Tak jest po gospodarsku./Według najlepszego Wójta w Powiecie albo i dalej/.

Avatar

do Józefa

Październik 13th, 2018 at 11:36

no a co on wiecej potrafi, włos na sztorc i jest ok

Dodaj komentarz

  • smieci: czy cos już wiadomo o cenach smieci na ten rok u nas, bo są gminy gdzie od paru lat oplaty nie ros [...]
  • Gomunice: Nasz pan wielmozny P. O. Zatrudnia tylko ludzi po znajomość nawet spojrAc na referat komunalny kob [...]
  • Gomunice: Brawo wojcie za to co robisz ale jednocześnie nie myśląc że przez te twoje inwestycje gmina jest [...]
  • Poinformowany: Połowa to zawsze więcej niż nic.. To raz, dwa to jest dotacja nie prezent.. Czy zawsze musi się [...]
  • Poinformowany: Oczywiście, na profilu Pana Wójta jest stosowna informacja [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

  • 269584Gości razem:
  • 6Gości dzisiaj:
  • 1252Gości miesięcznie:
  • 50Gości dziennie:
  • 1Goście obecnie online: