Katyń

14 Kwi 2015

Zbrodnia Katyńska

 

W historii naszego kraju można wymienić wiele wydarzeń chwalebnych, świadczących o ogromnym męstwie odwadze i bohaterstwie naszych przodków, ale także tych smutnych. Do najtragiczniejszych z nich należało by wymienić czasy zaborów, kiedy to  Rosja, Prusy i Austria oprócz zagarnięcia naszych terenów, zapragnęli wykorzenić z naszego narodu ducha polskości poprzez germanizacje i rusyfikacje młodego pokolenia jak i wszystkimi możliwymi sposobami  zatrzeć wszelkie przejawy naszej kultury czy obyczajowości. Jednak my Polacy naród znany z umiłowania wolności nie poddał się temu i poprzez kolejne zrywy ogólnonarodowe udało się w 1918 roku odzyskać niepodległość. Jak znamy z kart historii nie cieszyliśmy jednak nią zbyt długo, ponieważ na młode liczące raptem 20 lat państwo spadła kolejna klęska w postaci II wojny światowej.

Wtedy to dwaj sąsiadujący z nami agresorzy III Rzesza Niemiecka i ZSRR ogarnięci fanatycznymi ideologiami faszyzmu i komunizmu zapragnęli z jeszcze większą furią dokończyć dzieła zniszczenia naszego kraju. W myśl paktu  Ribbentrop-Mołotow Polska miała nie tylko na zawsze zniknąć z mapy świata ale też ludzie w niej mieszkający zwłaszcza Polacy i Żydzi mieli zostać unicestwieni poprzez wykorzystywanie ich do ciężkiej katorżniczej jak i umieszczeni w obozach zagłady rozsianych na terenie Polski czy krajów okupantów gdzie czekała ich pewna śmierć. Według faszystowskich Niemiec a także komunistycznego ZSRR dany kraj istnieje tak długo jak długo istnieje duch patriotyzmu przejawiający się walką ludzi mieszkających w danym kraju jak i kultywuję się jego język i kulturę. Stąd też od początku dokonywali wszelkich starań aby zamknąć w niewoli a następnie deportować daleko od granic Polski cały kwiat naszej polskiej inteligencji i wojska. Okupanci wierzyli a mieli wręcz pewność że ich zbrodnicze występki nigdy nie ujrzą światła dziennego. Wiemy dzisiaj że stało się inaczej i dowiadujemy się z podręczników czy też środków masowego przekazu co działo się z naszymi przodkami w czasie wojny. Do najbrutalniejszych przykładów na to jaki los ich spotkał należy ZBRODNIA KATYŃSKA mająca miejsce wiosną 1940 roku.

Zbrodnia Katyńska to nic innego jak wymordowanie na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. przez NKWD na wiosnę tego roku

prawie 19 tys. jeńców wojennych – polskich oficerów przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR.

Według szacunków historyków stanowiło to połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego, ponadto ze względu na istniejący w II Rzeczypospolitej cenzus wykształcenia wyższego dla oficerów, czyli kadry dowódczej, zamordowani rezerwiści stanowili część niewielkiej liczebnie warstwy polskiej przedwojennej inteligencji

Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Zbrodnia była przeprowadzona w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 r. ujawniono zbiorowe groby w Katyniu (na Smoleńszczyźnie – terenie przejściowo okupowanym przez III Rzeszę Niemiecką), co dało początek wyżej wymienionemu terminowi. Obecnie określa on również wymordowanie ponad 7 tys. osób przetrzymywanych w więzieniach zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy, nie mających statusu jeńca, choć było wśród nich ok. 1 tys. polskich oficerów. Zbrodnia, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi, oraz masowość, jest według opinii Instytutu Pamięci Narodowej uważana za ludobójstwo (zbrodnię przeciwko ludzkości) – co jednocześnie jest odrzucane przez Rosję. Jest to powodowane obawami, że takie uznanie umożliwiłoby żądanie odszkodowań dla rodzin ofiar, a sprawcy zbrodni nie mogliby być chronieni przedawnieniem.
 

5 komentarzy to Katyń

Avatar

myślący ekologicznie

Kwiecień 16th, 2015 at 08:32

Szkoda , że w szkole nie potrafią przekazać takiej wiedzy

Avatar

Hania

Kwiecień 16th, 2015 at 21:54

Czy ktoś z władz zapalił chociaż znicz pod obeliskiem?

Avatar

Władek

Kwiecień 16th, 2015 at 22:41

Jerzy to chociaż ziemię przywiózł, a teraz tylko msza Św. w piątek rano i to wszystko

Avatar

Obiektywny

Kwiecień 18th, 2015 at 21:16

Władek nie rób sobie żartów człowieku z Jurkiem….przywiózł nie tylko ziemię z tej wycieczki ale wiele innych wrażeń nie do opowiadania na forum. SZKODA ze nie ma upamiętnienia takiej rocznicy przez władze…ale skoro sekretarz z Kodreba prY całej sympatii dla mieszkańców tej miejscowości nie wymagajmy za dużo. Ale ale ale są tzw inicjatywy obywatelskie i jeżeli ktoś miał ochotę zapalić znicz a tym bardziej jakaś grupa społeczna to w czym problem?Paweł na blogu myślę że sprzedałby taki pomysł….

Avatar

do obiektywnego

Kwiecień 19th, 2015 at 22:17

mam krótkie pytanie- braleś udział w tym wyjeździe? myślę ,że nie, więc nie BRYLUJ ze swoimi subitektywnymi opiniami, każdy sądzi wedle siebie ! Uczestnik wyjazdu.

Dodaj komentarz

  • Asia do zadowolonego: A skąd taka wspaniała wiadomość -gdzie o tym napisali [...]
  • zadwolony: Najważniejsze, ze mamy pieniążki na Wojska Polskiego :) małymi krokami do przodu ! :) [...]
  • !!!: Sporny artykuł opublikowany na portalu internetowym twojegomunice.pl ma wydźwięk nieprzychylny dl [...]
  • absurdy Gomunic: Żałosne jest to że mieszkańcy po raz kolejny dają się zmanipulowac,może to już taka przypad [...]
  • Paweł Gębicz: Jak w Gomunicach będzie ładnie to wtedy zastanowię się i może odpuszczę, póki co jest jeden w [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

  • 238352Gości razem:
  • 7Gości dzisiaj:
  • 1910Gości miesięcznie:
  • 87Gości dziennie:
  • 0Goście obecnie online: