100 lecie Szkoły Podstawowej w Gomunicach

25 Maj 2015

W ostatnich dniach nasza szkoła obchodziła 100 lecie – kto był na obchodach z pewnością nie żałuje. Ptaki ćwierkają, że przed szkołą nowe wielkie wyzwania, czas pokaże jakie.  Miałem zaszczyt zabrać głos we wspomnieniach na temat wspaniałej organizacji jaką było harcerstwo w naszej gminie, nie tylko w Gomunicach , ale również w Chrzanowicach.

Wielki zasługi dla tej organizacji ma pani Ela Lewandowska i pani Klara Więcek.  Gdybym był Wójtem doprowadziłbym do odnowienia tej organizacji, podpowiadam tym samym obecnym władzom, aby nie szczędziły sił i środków na reaktywację harcerstwa w naszej gminie. Harcerstwo to nie tylko czas w którym dzieci odciągnie się od komputera ,ale również nauka wielu  sprawności, patriotyzmu przywiązania do historii, samodyscypliny i gotowość do wyzwań. W śród obecnych nauczycieli i  radnych jest bardzo wielu którzy byli w harcerstwie – warto pochylić się nad tą propozycją.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z książką napisaną przez pana Floriana Kalasińskiego – mojego wspaniałego nauczyciela fizyki- który w swoim dziele zawarł historię nie tylko szkoły ale i Gomunic. Książka dostępna w bibliotece gminnej.

32 komentarze to 100 lecie Szkoły Podstawowej w Gomunicach

Avatar

@100%

Maj 26th, 2015 at 17:33

harcerstwo uczy odpowiedzialności i wzmacnia kręgosłup moralny

Avatar

Anonim

Maj 27th, 2015 at 17:26

Witam. Jako pierwszy od niedzieli, na gorąco, publikuję fotoreportaż z tego właśnie jubileuszu na moim profilu FB. Oto link https://www.facebook.com/profile.php?id=100006609975278. Pozdrawiam Dariusz Poteralski

Avatar

@100%

Maj 28th, 2015 at 20:14

Anonim podpisał się. Dobre

Avatar

*

Maj 29th, 2015 at 13:02

xyz ma racje i nie tylko on .

JA TEZ UWAŻAM,ŻE BYŁO ZA DUŻO MUZYKI. NIEPOTRZEBNIE ŚPIEWANE BYŁY WSZYSTKIE ZWROTKI, WYSTARCZYŁO PO 1.
UROCZYSTOŚĆ PRZEZ TO TRWAŁA ZBYT DŁUGO (DZIECI POWINNY WYSTĄPIĆ NA POCZĄTKU, A NIE NA KONIEC). PRZECIEŻ KTOŚ ZATWIERDZIŁ SCENARIUSZ. TA IMPREZA SKIEROWANA BYŁA TYLKO I WYŁĄCZNIE DO OSÓB DOROSŁYCH.

ZABAWKI, KTÓRE MIAŁY BYĆ ATRAKCJĄ NA POWIETRZU, NIE BYŁY PRZYGOTOWANE (O 17 NIE BYŁY JESZCZE NADMUCHANE).

Avatar

*

Maj 29th, 2015 at 13:04

ZAPOMNIAŁEM DODAĆ, ŻE BYŁO TEŻ ZBYT CIEMNO, SIEDZĄCY Z TYŁU, NIEWIELE WIDZIELI W PÓŁMROKU.

Avatar

mama

Czerwiec 1st, 2015 at 21:33

Ten pomysł z harcerstwem jest na tyle dobry, że ze strachu przed Wójtem może nawet wypalić – i wszyscy będą zadowoleni

Avatar

do mamy

Czerwiec 2nd, 2015 at 09:10

jeżeli wójt jest po to żeby się bo ” bać ” to chyba zła i niedajaca pozytywnych efektów droga

Avatar

do mamy

Czerwiec 2nd, 2015 at 11:10

A ja bym chciała, aby Gomunice pozwoliły na rozwój moim dzieciom, bo na razie nie działo sie tu nic!!Harcerstwo, moim zdaniem, superrr!!
O jakim Ty strachu piszesz kobieto, tak długo Gomunice były mogiłą,że nic Wam się nie podoba?

Avatar

Paweł

Czerwiec 2nd, 2015 at 17:02

Patrząc na skład Rady Gminy to jest tam kilku harcerzy, nauczyciele w Szkole to prawie sami harcerze – więc dlaczego nie ma harcerstwa – zastanawiające.

Avatar

Była harcerka

Czerwiec 2nd, 2015 at 22:18

Idee harcerstwa dawno się zdezaktualizowały. Ciekawe jak wyobrażacie sobie współczesne pokolenie pląsające, tropiące, zdobywające różne sprawności, kiedy zawiązanie buta jest wielkim problemem dla niejednego 7-latka, nie mówiąc o innych manualnych sprawnościach. Słuchanie opowieści tzw. gawęd może zainteresuje 5 minut, a jak tu pomagać starszym, gdy rodzice wszystko robią za dzieci. Troskliwa mamusia będzie mieć zaraz pretensje, gdy dziecko wróci ze zbiórki utaplane w błocie po tradycyjnych, harcerskich podchodach, czy nie daj Boże pogryzione przez kleszcze czy inne paskudztwo. O ile wiem, to harcerstwo działa w gimnazjum, a wszystkie cele patriotyczne, które przyświecały tej organizacji są realizowane na innych zajęciach szkolnych. Główną atrakcją, którą zapewne wspominają byli harcerze są obozy i biwaki. Takie się w gimnazjum odbywają, a uczniowie podstawówki są na nie jeszcze niedojrzali, chowani pod kloszem przez współczesnych rodziców. Czuwaj!

Avatar

Fan Harcerstwa

Czerwiec 3rd, 2015 at 12:52

Droga „Była Harcerko” nie jestem w stanie zgodzić się z przedstawionym wyżej stanowiskiem. Uważam że wysnuty przez Ciebie argument o braku konieczności kultywowania tradycji harcerstwa jest błędny. Właśnie takie idee powodują, że dzieci od najmłodszych lat uczą się samodzielności i chcąc nie chcąc będą także musiały nauczyć się „zawiązywać buty” o czym raczyłaś wspomnieć. Wspólne spędzanie czasu podczas spotkań harcerzy buduje także poczucie wspólnoty, uczy współzawodnictwa i kreatywności podczas organizowania różnych zabaw. Utaplane ubranie zawsze może taki młody człowiek opłukać sam w strumyku czy jeziorze to też pewna forma uczenia się samodzielności kiedy już jakaś nadopiekuńcza mamusia nie będzie w stanie swemu rozpieszczonemu dziecku uprać majtek. I czyż nie lepiej jest rozwijać u młodego człowieka chęci przebywania na świeżym powietrzu poznawania piękna przyrody zamiast ciągłego gapienia się w ekran komputera na portalach społecznościowych np. „facebuk” i rozmowach o wszystkim i niczym.

Avatar

do byłej harcerki

Czerwiec 3rd, 2015 at 12:55

zgadzam się z Tobą całkowicie, mało tego Ci co piszą o harcerstwie chyba nie mają wiedzy, że od wielu już lat harcerstwo polskie się podzieliło na dwa odłamy, pewnie byłoby: czemu ten odłam harcerstwa a nie drugi …itp. a

Avatar

Paweł

Czerwiec 3rd, 2015 at 13:14

Mam wrażenie, że już pojawili się Ci którym nic się nie chce, i próbują tłumaczyć dlaczego nie zrobić nic. Władza się zmieniła, ale jak tak dalej będzie dotrzymywać słowa, że przez pierwsze 2 lata nic nie będzie robić to coś mi się wydaje, że to będzie I i ostatnia kadencja. Nie wszyscy będą w harcerstwie, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć ile dzieci się zaangażuje a kto nie ryzykuje szampana nie pije.

Avatar

Teofil

Czerwiec 3rd, 2015 at 13:36

Z ogromnym napięciem czekam na rozwój sytuacji związanej z reaktywacją w naszej gminie harcerstwa. Pokładam duże nadzieje w nowej władzy i liczę że ta chlubna idea spotka się z jej aprobatą. Takie posunięcie w mojej ocenie bardzo słuszne utwierdzą mnie w przekonaniu że głos oddany na obecną władzę nie był stracony.

Avatar

Była harcerka

Czerwiec 3rd, 2015 at 18:17

Już niektórzy dorabiają sobie teorię o takich, którym się nic ne chce. Może i są tacy, ale głos krytyczny nie znaczy, że tak jest. Trzeba trochę pomyśleć i dopasować realia do zamierzeń, bo tego zazwyczaj brakuje w większości poczynań polskich rządzących. Atrakcyjność harcerstwa to rytuały, mundury, wędrówki, biwaki, obozy. Jest to możliwe raczej latem i wiąże się z kosztami ponoszonymi przez rodziców, dla których 30 zł na kino jest wielkim wydatkiem, o czym piszą na forum szkoły. W pozostałe pory roku zbiórka harcerska mało różni się od zajęć edukacyjnych w kl I-III. Niech wypowiedzą się praktycy, a nie teoretycy i fani. Na wszelkie formy bardziej „survivalowe” potrzebne są stosy zgód od rodziców, a i tak gdyby się coś stało, o co z dziećmi nietrudno, opiekun jest stracony. Ciekawe ilu rodziców zgodziłoby się na wyjazd dzieci w las pod namioty bez łazienek, w pogodę nie zawsze słoneczną. Czasy się zmieniły, to co było atrakcyjne 40 lat temu, nijak ma się do czasów obecnych. Przecież można zorganizować inne atrakcyjne dla dzieci zajęcia, tylko na takie potrzebna jest dodatkowa kasa, a nie tylko dobre chęci nauczycieli, bo zapewne o nich tu chodzi.

Avatar

Pan X

Czerwiec 3rd, 2015 at 21:13

W dawnych czasach gdy harcerstwem zajmowała sie Pani Lewandowska czy Pani Duda miało to miejsce bytu , dzieci były bezpieczne i traktowane równo wszystkie na jednym poziomie . Dziś tego sobie jakoś nie wyobrażam gdy w samej szkole jest gonitwa o wszystko i wyścig szczurów .A kto by niby prowadził to harcerstwo ? Do tego trzeba mieć pasje a nie liczyć tylko na zyski .

Avatar

do Teofila

Czerwiec 3rd, 2015 at 22:09

Harcerstwo to przede wszystkim zgoda i aprobata rodziców na przebywanie w różnych nieraz niesprzyjających sytuacjach i okolicznościach. Żeby zorganizować biwak potrzebne są pozwolenia ( na pewno ławki na tym biwaku powinny być atestowane.Na klocku albo na pieńku dziecko nie usiądzie,chyba że będzie miało pisemną zgodę rodzica).Współczesna rzeczywistość jest taka jak nasze place zabaw.Bez dokumentacji papierowej i nadmiernych kosztów do rozbiórki,jak obiekty,o których wyżej.Ideą dawnego harcerstwa była spontaniczność , improwizacja,czasem prowizorka.Dzisiejsze standardy to wykluczają. To se ne wrati.

Avatar

Paweł Gębicz

Czerwiec 3rd, 2015 at 23:26

Z zainteresowaniem przyglądam się dyskusji i podejście że się nie da, że nie można albo, że rodzice nie puszczą dzieci na biwak czy obóz jako byłego harcerza bawi mnie ogromnie. Za czasów kiedy byłem w harcerstwie zdarzało się, że po jedno czy kilkoro dzieci przyjeżdżali rodzice i zabierali je z obozu harcerskiego. Harcerstwo to między innymi hartowani siły woli, odporności na przeciwności losu a przede wszystkim szeroko pojęta nauka. Harcerstwo nie jest dla każdego i nikt nie ma na myśli, że nagle cała szkoła pojedzie na obóz.
Ci którzy nie chcą jechać na obóz, to zostają w ciepłych łóżkach zdala od komarów, zapachu pieczonej kiełbasy na ognisku, czy spania pod gołym niebem. Pisanie o stosach pozwoleń itp. to czysta bzdura, gdyby tak było to nie byłoby harcerstwa np. w Radomsku. Czas pokaże jaki będzie rozwój wypadków. Pokładam duże nadzieje, że nastąpi zmiana w końcu pierwszy krok został już wykonany.

Avatar

Panie Pawle

Czerwiec 4th, 2015 at 21:45

Od kiedy pan był harcerzem trochę czasu już minęło i wiele się pozmieniało.Teoretyzować jest łatwo,wykonać trudniej.Skoro jest pan takim zwolennikiem harcerstwa w naszej gminie, to może pan stanie się jego animatorem.Ma pan przygotowanie pedagogiczne i doświadczenie oraz pasję.Wie pan,doradzać „każden jeden potrafi,ale robić to ni ma komu”.

Avatar

@100%

Czerwiec 4th, 2015 at 22:09

W Radomsu działa kilka szczepów harcerskich. Dzieci mają organizowane biwaki, obozy i nikt nie psioczy na nie wygody. Kto by pomyslal ze dzieci ze wsi boja sie komarow i zimnej wody. Jakoś dzieciakom z miasta to nie przeszkadza. Rodzice wola mowic ze sie nie da niz wykazac odrobine wysilku i dobrej woli. Przed komputerem sa bezpieczniejsi. Dzieciaki powodzenia!

Avatar

Obóz

Czerwiec 6th, 2015 at 23:34

Czy może ktoś wie ile kosztuje wysłanie dziecka na obóz harcerski?

Avatar

997

Lipiec 26th, 2015 at 12:34

ile to w szkole dzieje! Generalny remont. Kiedy to Pani dyrektor kończy się kadencja?
Ruch jak przed wyborami w gminie.

Avatar

do 997

Lipiec 27th, 2015 at 14:31

Oj ludzie,ludzie!Wam to się nic nie podoba.Każdego roku w czasie wakacji przeprowadza się remonty w szkołach.Jakby się nic nie robiło, też by było źle.I po co te złośliwości?

Avatar

ja

Lipiec 27th, 2015 at 22:40

a mnie interesuje jaka została ustalona na ostatniej sesji odpłatność za przedszkole ???

Avatar

997

Lipiec 28th, 2015 at 17:14

do do 997. Nie wiedziałem ze renont generalny jest co roku. Łazienki, korytarze, bo klasy rodzice odnawiają

Avatar

gomuniczanka do 997

Lipiec 29th, 2015 at 12:02

Czy 997 remontuje łazienki w swoim mieszkaniu co roku? Jeśli są pieniądze z gminy na remont to trzeba to robić.Ciekawa jestem co komuś przeszkadza PaniDyrektor,ktora się stara by było w szkole jak najlepiej,dba o młodzież
Jest wspaniala,ma dobry kontakt z młodzieżą ale złosliwcom zawsze coś przeszkadza.!

Avatar

do 997

Lipiec 29th, 2015 at 13:30

Napisano : w szkołach, a nie: w szkole.Czytaj ze zrozumieniem.

Avatar

mieszkaniec

Lipiec 29th, 2015 at 13:36

Korytarze to były remontowane przed wyborami za Sewerynka podobnie powstały też zresztę ekopracownie ale to wszystko mu nie pomogło i przegtał z wielkim prezesem i dla ścisłości pieniądze z Unii na remont Urzędu Gminy też pozyskał Sewerynek.

Avatar

do 997

Lipiec 29th, 2015 at 13:59

nie wiem kim jesteś i całe szczęście ! po piękne, kolorowe podłogi na wszystkich korytarzach i świetlicy, odnowione, pomalowane korytarze ,odmalowana kuchnia, jadalnia, świetlica to wszystko było robione w poprzednie wakacje, a remont łazienek był w planie nie od dziś ! A co do klas to z tego co wiem rodzice pomagają w malowaniu /farbę dostają ze szkoły/ ,nie są do tego zmuszani, są grzecznie pytani czy mogą służyć swoją pomocą , jeżeli wyrażają chęć to pomagają , jest to ich dobra wolą,więc nie widzę tu żadnego problemu, zresztą od lat taka pomoc rodziców funkcjonuje w większości szkół w Polsce ! Myślę, że ten kto wypisuje te brednie/ 997/ ma problemy z jasną i rzetelną oceną jakiejkolwiek sytuacji !!!

Avatar

człowiek z liściem

Lipiec 29th, 2015 at 14:25

Już niedługo minie I rok nowego wójta, ale poza słuszną likwidacją ZGK nie widać osiągnięć, może by tak zainwestować w oświatę

Avatar

Gomunice2

Lipiec 29th, 2015 at 15:17

Nareszcie ktoś mówi o inwestowaniu w oświatę.Brawo za odwagę!

Avatar

do człowieka z liściem

Lipiec 29th, 2015 at 16:03

nie chciałbyś może żeby tak” słusznie „zlikwidowano twój zakład pracy ???wiadomości

Dodaj komentarz

  • a dlaczego: a dlaczego w Gertrudowie. czyzby chodziło zeby się ukryć na końcu świata i zeby nikt nic nie wi [...]
  • Czystość: To czy jest czysto czy nie to zależy od tych ktorzy dany teren zamieszkują, wystarczy zeby każdy [...]
  • Nowy: Zawiodłem się panie wójcie , czas na zmianę aby nie było za późno ,apropo jak widzę Pana na [...]
  • do Kasi Znudzony: Najgorsze, że jaśnie panujący traktuje mieszkańców jak ciemny lud, natomiast pytanie - jak moż [...]
  • Znudzony: Super pomysł! W wielu gminach ciągle widać ludzi porządkujących teren i jest tam czysto, a ludz [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

  • 205557Gości razem:
  • 63Gości dzisiaj:
  • 4639Gości miesięcznie:
  • 329Gości dziennie:
  • 1Goście obecnie online: