Place zabaw – dokumentacja

31 Lip 2015

Pragnę czytelnikom przedstawić wycinek z dokumentacji jaką dysponuję odnośnie placu zabaw – dla przykładu w Chrzanowicach.  Podobna dokumentacja została stworzona dla wszystkich istniejących placów zabaw. W poniedziałek postaram się o więcej dokumentów.

CHRZANOWICE

 

 

4 komentarze to Place zabaw – dokumentacja

Avatar

obserwator

Lipiec 31st, 2015 at 21:31

Z tego co się orientują to prawa ręka byłego Wójta, zbudowała na Chruścinie ten plac zabaw którego przedstawił Pan dokumentację. Teraz jest to prawa ręka obecnego Wójta. W tedy nie wiedział co buduje – teraz już wie – ciekawe kto poniesie koszty z rozbiórką i z budową od nowa. Z drugiej strony jest ciekawa sprawa czytając tą dokumentację na trzeciej stronie jest napisane ” Tutejszy organ nie wyłączył z użytkowania placów zabaw” – powstaje pytanie: Na jakiej podstawie Wójt zamknął place zabaw i zabronił korzystać z nich korzystać. Czyżby chodziło tylko o pi-ar. I pokazanie ,że były był zły a on jest dobry.
Druga ciekawa sprawa na zdjęciu ze strony radia łódź we wcześniejszym Pana wpisie jest zdjęcie przeniesionego placu zabaw – wybudowanego zgodnie z prawem – może i zgodnie, ale ten plac zabaw nie spełnia norm bezpieczeństwa- wystarczy pooglądać jak powinno wyglądać podłoże(podłoga na placach zabaw w Gorzędowie czy Kamieńsku).
Panie Pawle czy wszystkie place zabaw już odbudowano – bo w pierwszym zdaniu na stronach radia łódź jest napisane „Dwanaście placów zabaw na terenie gminy Gomunice w powiecie radomszczańskim musiało zostać rozebranych i ponownie zmontowanych. ” – albo pomyłka albo kolejny pi-ar.

Avatar

ja

Lipiec 31st, 2015 at 22:02

radio Łódź mówi, że place zostały odnowa wybudowane, co za bzdura! te zabawki zostały rozmontowane, przeniesione za remizy lub gdzieś schowane i te same będą montowane

Avatar

do obserwatora

Lipiec 31st, 2015 at 22:13

chcę zaznaczyć , że pan o którym piszesz był nietylko radnym ale szefem najważniejszej komisji- rewizyjnej i co nie powinien interesować się i dopytywac również w tym temacie !!!

Avatar

gęba otwarta na oścież

Lipiec 31st, 2015 at 22:36

Z uwagą prześledziłem udostępnioną dokumentację. Chciałbym czytelnikom zwrócić uwagę na ciekawe zjawisko dochodzenia do – wydawałoby się oczywistości, nasze place zabaw – budowla to, czy mała architektura jest. Pisane tu już było kiedyś, o wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozwiał wszelkie wątpliwości i tego rodzaju teren nakazał traktować, jako przedmioty małej architektóry. Dla zainteresowanych, więcej tutaj (pod nikiem „do dyskusji”): http://twojegomunice.pl/?p=484#comments

Nasz tubylczy Inspektor Budowlany, ma jednak wątpliwości – czy gminne place zabaw to budowla, czy elementy małej architektury. W protokole oględzin z dn. 17.04.2015r. mamy zapis – „W dniu dzisiejszym nie przedłożono stosownego pozwolenia lub zgłoszenia”. Cztery dni później (W piśmie z dn. 21.04.2015r.), ten sam Inspektor pyta Starostwo – „czy dla powyższej nieruchomości zgłoszony został zamiar budowy placu zabaw”. Innymi słowy, Inspektor pozbył się wątpliwości i doszedł do wniosków odmiennych niż Naczelny Sąd Administracyjny, kwalifikując place jako budowle. A teraz zaczyna sie najlepsze – Policja w piśmie z dn. 4.05.2015r. pokazuje Inspektorowi miejsce w szeregu i kwalifikuje place zabaw zgodnie z wytycznymi NSA, czyli jako elementy małej architektury – „(…) polegającego na wykonaniu i realizacji inwestycji z funduszy sołeckich (…) w przedmiocie małej architektury placów zabaw, altan i boisk na terenie Gminy Gomunice bez dokonania wymaganego prawem zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę”.

Ciekaw jestem dalszego ciągu sprawy (od maja minęło trochę czasu). Skoro sprawę prowadzi Policja pod nadzorem Prokuratury i zakładam, nie zmieniła się kwalifikacja placów zabaw, jako małej architektury, to wykonano mnóstwo nikomu niepotrzebnej roboty. Zgodnie z art. 49.1 – Nie można nakazać rozbiórki, o której mowa w art. 48, jeżeli upłynęło 5 lat od dnia zakończenia budowy obiektu budowlanego lub jego części (Prawo budowlane), a jego istnienie nie narusza przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, w szczególności ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na właścicielu spoczywa wówczas obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

Co powinien był zrobić mądry i roztropny Wójt?
Po pierwsze, zapytać Sołtysów, czy od powstania placów doszło do groźnych dla zdrowia dzieci incydentów, na ich terenie (odpowiedź brzmiałaby zapewne „nie”).
Po drugie, przejechać się po placach i ewentualnie poprawić jakieś drobiazgi, które potencjalnie mogłyby dzieciom zagrażać – strzelam – wystający gwóźdź, ułamana sztacheta itp.
Po trzecie złożyć do Starostwa zgłoszenie o wykonaniu małej architektury w postaci placów zabaw.

Dzisiaj dzieci miałby gdzie spędzać czas w wakacje a zabawki nie niszczałyby obrastając trawą. No ale do takich decyzji trzeba mieć gospodarską duszę a nie mniemanie o sobie, które u mnie na wsi, kwituje się starym polskim przysłowiem – wyżej sra niż dupę ma…

Dodaj komentarz

  • Jan: Ta pogotowie nie trafi ????to co nie mają świateł w samochodzie ,ps już widzę te tłumy spaceru [...]
  • Ula: Wójt to ma pomysly [...]
  • Józef: Zachowanie typowo kodziarski nic dodać nic ująć [...]
  • Fredi: To jak nauczy się suahili to w Gomunicach będziemy mówić tak Habari ya Siku!: Dzień dobry! [...]
  • Kierowca "ERKI": Argument że pogotowie nie dojedzie to bzdura.. Jeździmy na nawigacji, plus mamy latarki i naprawd [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

  • 232109Gości razem:
  • 11Gości dzisiaj:
  • 2094Gości miesięcznie:
  • 102Gości dziennie:
  • 0Goście obecnie online: