Relacja z XIII sesji RG

2 Lis 2015

Na sesję  Rady Gminy zaproszeni zostali przedstawiciele zarządu Starostwa Powiatowego oraz naczelnika wydziału którzy przedstawili sytuację dróg powiatowych w całym powiecie. Z relacji przedstawicieli wynika, że na ponad 400km dróg powiatowych powiat dysponuje niespełna 5mln złotych z czego połowa przeznaczona jest na inwestycje a reszta na bieżące utrzymanie (odśnieżanie, remonty cząstkowe itp.). Jak zreferowała pani Pokora ze Starostwa w bieżącym roku w naszej gminie została wykonana nakładka w Pudzikowie na długości ok. 600m. i w zasadzie to w zasadzie to wszystko na co możemy liczyć ponieważ sytuacja finansowa starostwa odnośnie dróg jest bardzo ciężka. Radni przedstawili swój punkt widzenia, osoby zaproszone swój.  Podczas dyskusji poruszano problemy związane z drogami w kierunku Słostowic, Chrzanowic, Piaszczyc i Kocierzów. Z dyskusji można wysnuć wniosek, że jeżeli chcemy mieć dobre drogi to niestety znaczną część środków musimy wygospodarować sami.

Następnie Pani Skarbnik przedstawiła sytuację i zmiany jakie czekają budżet. Po zreferowaniu obecnej sytuacji finansowej i przesunięć jakie będą miały miejsce w budżecie. Wywiązała się dyskusja związana z całkowitym kosztem budowy chodnika w miejscowości Kletnia przy drodze  powiatowej między panem Urbańskim a Wójtem.  Informacja szczegółowa na ten temat ma zostać podana w późniejszym terminie. W sprawie powrócił również temat zasadności likwidacji „komunalki” i przejęcia pracowników pod gminę poza panem Zagórowiczem o czym warto wspomnieć. Radny Urbański pytał się dlaczego chodnik buduje firma zewnętrzna skoro gmina posiada załogę komunalki, która potrafi takie prace wykonywać (należy wspomnieć, że w/w firma zewnętrza wystawiła już fakturę  na 36 000zł).  Trudno się nie zgodzić z tym pytaniem, bo wydaje się, że płacimy podwójnie. Wójt stwierdził, „że nasi ludzie nie robili tego chodnika bo robili inne rzeczy”.

Odnośnie Gospodarka Komunalnej- jak powiedział Wójt likwidacja jest ciągle w toku, likwidator nadal jest zatrudniony a władze gminy jeszcze nie otrzymały zestawienia należności i zobowiązań.

kolejny punkt to zmiana Statutu Gminy Gomunice

Wobec uwag przedstawionych przez Urząd Wojewódzki co do statusu Rady Gminy rozpatrywano na jej posiedzeniu wprowadzenie poprawek. Uwagi dotyczyły braku podstawy prawnej niektórych zapisów które stały w sprzeczności z obowiązującym prawem. Uwagi Urzędu Wojewódzkiego dotyczyły również tworzenia klubów radnych gdzie liczba radnych ma wynosić 3 osoby a nie jak wcześniej 5 osób.

Rozpatrzenie projektu uchwały w celu odpłatnego nabycia nieruchomości położonej w Gomunicach

Projekt uchwały dotyczył zakupu działek od PKP. Znajdują się one za dworcem PKP (las). W założeniu na działkach tych z uzyskanych funduszy unijnych ma zostać stworzone gminne centrum rekreacyjno – wypoczynowe.

Rozpatrzenie projektu uchwały w celu odpłatnego nabycia nieruchomości położonej w Karkoszkach.

Projekt uchwały dotyczył zakupu wystawionych na sprzedaż działek od Agencji Nieruchomości na których znajduje się plac zabaw.

Rozpatrzenie projektu uchwały dotyczącego programu współpracy Gminy Gomunice z organizacjami pozarządowymi.

Program współpracy dotyczy 4 obszarów: szkolenie dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo, organizacja zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzież w świetlicach edukacyjnych,organizacja imprez kulturalnych na terenie gminy, działalność socjalno-pomocowa dotycząca osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.

Program ten został poddany konsultacjom społecznym gdzie zainteresowane nim organizacje pogły wnosić swoje sugestie i poprawki.

Swoje uwagi i sugestie zgłosiło Stowarszyszenie LUKS Cefol Gomunice. Zaproponowało ono aby dopisać w owym programie działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym, a także działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i rozwijanie współpracy między społeczeństwami.

Zmiany w Składzie komisji rewizyjnej – dopisano pana Radnego Wacława Urbańskiego

 

 

6 komentarzy to Relacja z XIII sesji RG

Avatar

Kibic

Listopad 4th, 2015 at 17:02

Nasz kochany Wójt pięknie lansuje się na facebooku. Zamieścił między innymi fotki z Narodowego. Sam….bki z różnego blasku ,,gwiazdami” wskazują jednoznacznie na trybunę VIP.
Panie Wójcie! Pojechał Pan za swoje, czy sponsorem był Pan Mirosław Stasiak, widoczny zresztą na jednym ze zdjęć?

Avatar

Zażenowany do kibic

Listopad 4th, 2015 at 18:52

Boże taki niby prawicowy, a tuztaj zdjęcia z Kwachem, Buzkiem, Piechocińskim z ludźmi dzięki którym z kraju musiało wyjechać 3mln młodych osób – żałosne

Avatar

do kibic

Listopad 5th, 2015 at 16:49

widziałem te fotki tuż po meczu, no cóż niektórzy lubią być w pierwszych rzędach, umieją robić wokół siebie szum i chwalić się tym, skromny człowiek zachował by miłe wspomnienia dla siebie ,to bardzo tani pijar. chociaż może kiedyś taka fotka się przyda np na wyborczy plakat , kto wie…….

Avatar

Normalna

Listopad 5th, 2015 at 19:06

Nie rozumiem o co ten szum z fotkami z Narodowego.O co Wam chodzi ludzie,czy nic Wam się nie podoba,czy to zawiść,czy jesteście aż tak idealni???Ja jakoś po mieszkańcach Gomunice tego nie widzę,powiem więcej,inni ludzie spoza Gomunice też Was nie lubią!!
A co do vipowskich miejsc,cieszę się że znalazło się miejsce dla Naszego przedstawiciela,nawet jeżeli nie za swoje to przynajmniej nie za Nasze,i nawet mnie cieszy ta integracja z lokalnymi biznesmenem a nie obrażanie się i uniki tak jak wcześniej bywało.

Avatar

Anonim

Listopad 5th, 2015 at 20:24

a ja słyszałam z dobrego źródła, że apetyt naszego wójta rośnie – ta posada ma być tylko trampoliną do dalszej kariery. Na posadzie wójta nie zamierza on skończyć. Tak jak w „Ranczo” – od wójta do posła 🙂

Avatar

ciekawy

Listopad 8th, 2015 at 13:23

Znalazłem ciekawy artykuł
poczytajcie sobie http://3obieg.pl/plan-wykonczenia-europy-nowy-zsrr

Dodaj komentarz

  • Poinformowany: Połowa to zawsze więcej niż nic.. To raz, dwa to jest dotacja nie prezent.. Czy zawsze musi się [...]
  • Poinformowany: Oczywiście, na profilu Pana Wójta jest stosowna informacja [...]
  • I co ???: chce zaznaczyć, że mamy połowe pieniązków i to zasługa pracownika który siedzi nad wnioskami [...]
  • Asia do zadowolonego: A skąd taka wspaniała wiadomość -gdzie o tym napisali [...]
  • zadwolony: Najważniejsze, ze mamy pieniążki na Wojska Polskiego :) małymi krokami do przodu ! :) [...]

Ankieta

Statystyki odwiedzin

  • 244532Gości razem:
  • 19Gości dzisiaj:
  • 1495Gości miesięcznie:
  • 64Gości dziennie:
  • 0Goście obecnie online: